O kibernetici argonautima…
Sajberspejs, cyberspace, kakva je to divna dimenzija, prostor za istraživanje i avanture. Ili je to prokleti ponor u koji se sunovratilo čovečanstvo na početku 21 veka?
Koja varijanta je vama bliža?
Po mom mišljenju i jedna i druga opcija su veoma realne, sve zavisi od nas samih, od pojedinca, individue, koja plovi po sajberspejsu.
Da ne dužim, nije ovo nikakva moralna pridika o opasnostima interneta, surfovanja i svega ostalog što nas mami u sajberspejsu, (ili virtualelnom prostoru).
Ovo je priča o kormilarima i umeću plovidbe.
U davna, antička vremena, kada su junaštva bila sastavni deo života a heroji se družili sa bogovima, Jason, čudesnom igrom sudbine, dobio je zadatak da pronađe zlatno runo.
To je bio zadatak, koji se graničio sa nemogućim. Ali Jason ne bi sa svojom životnom pričom stigao do današnjih dana, da je bio sklon odustajanju.
Proširio je vest o svojoj nameri i zatražio dobrovoljce, da mu pomognu da ostvari svoju nemoguću misiju.
Zlatno runo se nalazilo u Kolhidi, otprilike na prostoru današnje Gruzije.
Okupili su se najodvažniji i najhrabriji i po brodu, koji je sagrađen za ovu misiju, dobili su ime argonauti.
Argonauti i brod Argo
Brod Argo (ime je dobio po graditelju Argu) ne bi bio tako uspešan za ovaj zadatak, da se nije umešala boginja Atina.
Atina je uzela komad drveta sa svetog hrasta iz Zevsovog proročišta u Dodoni i postavila ga na brod kao kobilicu, da bude pomoćni krmanoš. Zato je brod Argo imao čudesnu moć da govori i upozorava na opasnosti tokom putovanja.
Pročitaj: Maca ti pojela jezik, kako je nastao izraz i kakve veze ima sa dugim plovidbama
Krmanoš, onaj ko upravlja brodom se na grčkom kaže kybernetes.
A Norbert Wiener je davne 1948 godine napisao delo Kibernetika – Cybernetics: Or Control and Communication in the Animal and the Machine.
Taj originalni izbor je ovako objasnio:
Odlučio sam da celokupno polje teorije kontrole i komunikacije, bilo da je reč o mašini ili životinji, nazovem imenom kibernetika – od grčke reči kybernetes-krmanoš.
Ostalo je istorija.
Od tog novog pojma, grane nauke, nastala je engleska reč cyber, tačnije prefiks, koja kombinovanjem daje nove pojmove, ne samo u engleskom, nego i u svim svetskim jezicima.
Cyberspace, cybercafe, cybersex, cyborg-kiborg, …, setićete se neke kombinacije i sami, zar ne.
To bi bila današnja priča.
Da li ima naravoučenije? Kako da ne.
Ako već plovite sajberspejsom, naučite kako se to radi, naučite da upravljate, da krmanite kao pravi kybernetes-krmanoš.
Znači – argonauti u sajberspejsu? A zato meni ovih dana kancelarija miriše na more?!
Znam da će ipak biti da nešto treće razlog… Ali svejedno ti je priča ti je efektna, kratka, zanimljiva, i poučna. Možda bih samo još spomenuo da su argonauti pošto su birani zbog svoje izuzetnosti u nekoj oblasti – postali kasnije obrazac za “timski rad” od Marvelovih stripova do holivudske akcione “A”-produkcije. Dokaz da su SVE dobre priče u stvari veoma STARE…
Hvala ti Miodraže 🙂
Timski rad je neka druga tema, biće prilike i za nju.
Važnu stvar si rekao, koju mnogi ne znaju – sve dobre priče su davno ispričane, sada se samo prepričavaju.